Danışan Hikâyeleri

Kadın Destek Merkezi ile Hayatı Kesişen Kadınların Yorumları

“Beni acınacak halden saygı duyulacak hale getiren bir süreç yaşadım. 17 yıl şiddete maruz kalmış bir kadın olarak karanlığıma ışık tuttunuz. Artık ayakları üstünde duran, kendi parasını kazanan biriyim. Bana kim olduğumu tekrar hatırlattınız.”

Çalışan Anne / 36 Yaş

“Tek başıma çocuklarım için hayatta kalmaya çalışıyordum. Eskiden sadece maddi destek, gıda desteği alıyordum. Kadın Destek Merkezi’ne geldikten sonra gerçekten hayatım değişti. Oradan aldığım destekle artık ayakta durabiliyorum. Kendi paramı kazanabiliyorum. Ama ben o durumda devam etseydim istediğiniz kadar bana gıda desteği verin ben yine o yalnızlığa gömülecektim. O mu bu mu? Ben bu tarafı tercih ederim açıkçası.”

Bekar anne / 34 

“Burada bana bir ışık tutuldu. O ışığın artık var olduğunu biliyorum. Geleceğin aydınlık olduğunu biliyorum. Geleceğe karşı da umutla bakıyorum. Bunu samimi ve can-ı gönülden söylüyorum. Bir kadın olarak kapıya gidebilmenin güveni, ailenizin bile kapısını çalamıyorsunuz yeri geliyor çünkü anneler ve bazı dayatmalar sizi geri itiyor. Ama korkmadan, güvenerek orada birini bulacağınızı bilerek bir kapıya gitmek çok çok önemli. Hele ki kadınlar için, kız çocukları için bu çok önemli. İyi ki varsınız. Yeri geliyor babanızın evine gidemiyorsunuz. Kardeşinizden destek isteyemiyorsunuz. Yani bir şey söylendiğinde birileri sizi yargılayabiliyor. O yargılanma korkusu sizi geri itebiliyor ama yargılanmadan, “Sen varsın, değerlisin ve biz seni önemsiyoruz” mesajı veren bir kurum, kuruluş olması insanı çok rahatlatıyor.”

Bekar Anne / 36 Yaş

“İkinci seansım ama biraz da olsa değişiklikler oldu. Mesela sinir tahammülüm yoktu. Onu biraz olsun yapabiliyorum. Hani çok çok değil şu anlık ama iyi geleceğine inanıyorum. Buraya gelmeden önce dışarı çıkmaz istemezdim, sürekli uyku halinde vesaire olurdum. Çocuğumla bile ilgilenemezdim ama şu an o yok. Mesela şu an sizinle görüşmeden sonra çocuğumla parka çıkacağım. Hatta bunu hiç yapmak istemezdim. Sürekli hep evde olmak istiyordum. Sürekli kendimi eve kapatmak istiyordum.”

Bekar anne / 27

“Ben Hatay’da yaşıyordum, depremden sonra İstanbul’a geldim. Psikolog arayışındaydım. Her şeyini kaybetmiş biri olarak maddi anlamda beni çok aşacağını düşünüyordum. KDM’yi instagram reklamında gördüm. Fatih’te bana yakın olduğunu görünce başvurdum. Hemen dönüş yaptılar. Türkiye’de yaşayan kadınlar için çok iyi bir hizmet bence. Çok kısa bir zaman oldu ama aldığım seanslarla günbegün daha iyi hissediyorum. Psikolog görüşmelerinde verilen ödevler çok motive edici. Onları severek yapıyorum.Seanslar sosyal hayata yeniden adapte olmamı kolaylaştırıyor. ”

Deprem mağduru, 20 Yaş

“Kadın Destek Merkezi’nde bir psikologla görüşmeye başladım. Annemle ve eşimle problemlerimiz vardı. Şimdi konuşmalarımız bile farklılaştı.Artık kararlarıma saygı duyuyorlar. Oğluma da adapte olabiliyorum, daha fazla sevgi ve ilgi gösteriyorum. İnsan kendisi iyi olmayınca sevdiklerine de vakit ayıramıyormuş.”

Ev hanımı / 27

“Güzel vallahi. Örgü öğrendim. Hatta çanta bile dokudum evde. Çok güzel rahatladım. Kendimi korumayı öğrendim. Mesela çocuklara çok bağırıyordum. Sosyal hizmet uzmanı ile görüştükten sonra bağırmadım yani mesela ben bunu buraya koyuyorsam onlar buraya çekiyorsa ben ona kızıyordum. Artık daha şey yapmıyorum. Biraz hafifledi.”

Ev hanımı /46

“Küçük oğlum da benimle geliyor, oyun odasında vakit geçirmekten çok keyif alıyor. Önceleri benden ayrı kalmak istemiyordu şimdi seansım bitene kadar beni hatırlamıyor bile.”

Ev hanımı / 33 yaş

“Burada kendinize bakış açınız değişiyor, istediğiniz şeyi başarabileceğinizi fark ediyorsunuz. Psikolojik yardım alıyorsunuz, seminerlere katılıyorsunuz ve diyorsunuz ki: Ben eğitim de alabilirim, okuyabilirim de çalışabilirim de. Artık elimden tutan birileri var.”

Öğrenci / 18 yaş

“Azeri arkadaşımla birlikte elişi kurslarına katıldım. Hocalar çok iyi ve ilgililer. Her şeyi açık açık anlatıyor, nezaketle ilgileniyorlar bizimle. Amigurumi dersi aldık. Bir becerimiz olduğunu keşfettik. İkimiz de çok memnun kaldık.”

Serbest meslek çalışanı / 35 yaş

“Kadın Destek Merkezi’ne başvurduğumda maddi yardıma ihtiyacım vardı. Sosyal hizmet uzmanı kaymakamlığa başvururken bana yardımcı oldu. Oraya gidince hangi haklardan yararlanabileceğimi öğrendim. Bunları bilmiyordum.”

Bekar anne / 31

Sen de hikâyeni bizimle paylaş.

Kadın Destek Merkezi’nde her kadının hayatına minik dokunuşlar katıyor ve onlarla güçlenerek geleceğe umutla bakıyoruz. Sen de bu yolculukta yer almak istersen bizimle iletişim kurabilirsin.