Yol Haritamız

Danışanlarımızı başvuru yaptıkları ilk günden itibaren merkezimizden hizmet aldıkları sürenin sonuna kadar takip ediyor ve değerlendiriyoruz. Hizmetlerimizi onların beklenti ve yorumları ölçüsünde yeniden değerlendirerek daha etkin bir hizmet modeliyle çalışmaya gayret ediyoruz.

Yol Haritamız

Danışanlarımızı başvuru yaptıkları ilk günden itibaren merkezimizden hizmet aldıkları sürenin sonuna kadar takip ediyor ve değerlendiriyoruz. Hizmetlerimizi onların beklenti ve yorumları ölçüsünde yeniden değerlendirerek daha etkin bir hizmet modeliyle çalışmaya gayret ediyoruz.

1

Başvuru

Türkiye’de ikamet eden ve herhangi bir konuda desteğe ihtiyacı olan bütün kadınlar iletişim kanallarımız aracılığıyla bize başvurabilir.

Merkezimize gelerek
Telefonla arayarak
Web sitemizdeki başvuru formunu doldurarak

2

Sosyal Hizmet Uzmanının Değerlendirmesi

Danışana dair ilk değerlendirmeyi kurumumuz içinde görev yapan psikolog ve sosyal hizmet uzmanımız yapar.

Sürekli iletişim halinde kalınarak danışanın baştan sona takip edildiği Bütüncül Vaka Yönetimi ve kişiye özel hazırlanan Bireysel Güçlendirme Planı ile danışanın hedeflerini hayata geçirmesi kolaylaştırılır.

3

Bireysel Güçlendirme Planının Oluşturulması

Ekolojik yaklaşım ile danışanı çevreleyen aile sistemi, sosyo-ekonomik ve kültürel durumları değerlendirilir, muhtemel riskler ve hedefler gözden geçirilir ve danışanın hedefleri için bir tarih belirlenir. Bütünsel Vaka Takip Sürecinde danışanın gelişimi baştan sona izlenir. Hedeflerine ulaşan danışan için hazırlanan raporla danışan dosyası kapatılır. 

4

Bireysel Danışmanlık

Uzmanlarımızla yapılan yüz yüze görüşme sonrası danışanın öncelikleri belirlenerek kendisine nasıl bir yol izleneceğine dair açıklamalar yapılır. Karşılaştığı zorluklara çözüm getiren bakış açıları sunulur ve merkezimizin güven ortamı içinde hizmet alması sağlanır.

Ayrıca, merkezimizde bir çocuk oyun odası bulunmaktadır. Bu alan, anneler hizmet alırken çocukların güvenli ve destekleyici bir ortamda vakit geçirebilmeleri için tasarlanmıştır.

Psikologlar ile yapılan görüşmeler

Hizmet zincirimizin en önemli basamaklarından biri psikolog görüşmeleridir. Ruh sağlığı açısından başvuru sahibinin iç kaynakları ve ihtiyaçları tespit edilir, kendisinden ve geleceğinden beklentileri konuşulur. Atılması gereken somut adımlar belirlenir.

Kararlılık Terapisi (KKT) yöntemi kullanılan görüşmelerde, kişiler yaşadıkları zorluklarla yüzleştirilir. Böylece danışanlar travma, anksiyete ve depresyon gibi durumların üstesinden gelmekte daha etkili çözümler elde eder ve gelecek beklentilerine uygun bir yol haritası çizerek somut adımlar atmaya başlar.

Mentor veya eğitmenlerle yapılan görüşmeler

Danışan; eğitim hayatına geri dönmek, yeni beceriler edinmek, ekonomik anlamda güçlenmek, yaşam koşullarını iyileştirecek bir değişikliğe gitmek veya sosyal kaynaklarını dönüştürmek gibi taleplerle Kadın Destek Merkezi’ne geldiğinde danışana ilişkin bireysel bir gelişim planı hazırlanır. Bu plan danışan ile birlikte takip edilir ve adımların verimliliği değerlendirilir.

Hukuk uzmanlarıyla görüşme ve kurum dışı yönlendirmeler

Danışanlarımız yasal haklar konusunda bilgi sahibi olmak ve ihtiyaç duyacakları desteklere başvuru süreçlerinde hukuk uzmanlarımızdan danışmanlık hizmeti alabilmektedir.

Merkezimizin aktif işbirlikleri ile danışanın ihtiyaç duyduğu hizmetlere erişimi kolaylaşır. Doğrudan sunulamayan özelleşmiş hizmetler için ise danışanın ihtiyacına uygun farklı kurumlara yönlendirmeler yapılır.

Kişisel gelişim seminerleri, kurslar ve atölyeler

Merkezde düzenlenen seminer, kurs ve atölyelerle danışanların kendilerini tanımalarına, böylece güçlü ve zayıf yönleri konusunda farkındalık kazanmalarına yardımcı olunur.
Kurslar sayesinde danışanların hem bilgi ve becerilerini geliştirerek yeteneklerini keşfetmesi hem de akran etkileşimi ve sosyalleşme ile güçlenmesi sağlanır.

5

Takip ve Değerlendirme

Kadın Destek Merkezi, sorunları ele almanın yanı sıra süreç sonunda gerçekleştirdiği Etki Analizi anketleri ile danışanın ihtiyaçlarını net olarak görüp, karşılaşabileceği olumsuz durumları ve gelecek riskleri önleyici önlemler alabilmektedir.

Kurum içi hizmetlerle ilgili yapılan PESTELSWOT ve BMSKA analizleri sayesinde kurum paydaşları ile etkileşim alanları belirlenmiş olur ve çalışmalarımızda etkisi olabilecek yöntemler detaylıca değerlendirilerek raporlanır.

Böylece, danışanlar için oluşturulan planları ve kurumun danışanların ihtiyaçlarına cevap verme amacıyla yürüttüğü çalışmaları geliştirecek ve denetleyecek doğru adımları belirleyen bir yol izlenmiş olur.